Propozycja zajęć na 31.03.2021

Utworzono dnia 31.03.2021

Witajcie Tygryski!:)

Oto zabawy i zadania na dzisiejszy dzień.

Temat dnia: Liczymy kurki i kurczęta (Środa 31.03.2021)

• Na początek troszkę się pogimnastykujemy. Poniżej link do ćwiczeń w podskokach.

• A teraz zapraszam do  zabawy przy muzyce M. Musorgskiego Taniec kurcząt w skorupkach, z cyklu miniatur Obrazki z wystawy – Wesołe kurczątka.

Kochani wyobraźcie sobie, że  zamieniacie się w kurczątka, które przy muzyce wykluwają się z jajek i wyruszają zwiedzać świat. Po czym  ruchami ciała, mimiką i głosem najpierw naśladujecie kurczątka zwinięte w jajeczku, następnie wolno zaczynacie się poruszać, prostujecie się, wyciągacie łapki i głowy – wykluwacie się ze skorupek. Potem wyruszacie w drogę, która prowadzi pod górę. Idąc, kołyszecie się na boki. Następnie turlacie się z górki i trafiacie do kurnika, gdzie czeka na Was mama kwoka z pysznym śniadankiem.

Link do muzyki: https://www.youtube.com/watch?v=e2ziz9Z6G84

• Po zabawach i ćwiczeniach ruchowych czas na  zabawy matematyczne:

Potrzebne do nich będą sylwety kur, kurczątek  oraz jajek. I tu prośba do  Rodziców, aby je przygotowali.

Link do sylwety kury: https://www.przedszkola.edu.pl/kolorowanka-kura.html

Link do sylwety kurczątka: https://dzieciakiwdomu.pl/wp-content/uploads/2017/03/kurczak-szablon-1.pdf

1.Zabawa Pomieszane kurczątka.

Rodzice  odsłaniają sylwety trzech kur w trzech kolorach: brązowym, czarnym i żółtym, oraz pomieszane sylwety kurczątek w takich samych kolorach. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, jak wyglądają kurczątka każdej z kur, i ułożenie ich pod sylwetami odpowiednich mam. Dzieci przeliczają, ile kurczątek ma każda kura; określają, która ma ich najwięcej, a która – najmniej.

2. Zabawa Kury i jajka.

Rodzice  układają przed dziećmi sylwety dziewięciu kur i dziewięciu jajek. Zadaniem dzieci jest sprawdzić, czy wszystkie kury zniosły jajka, wiedząc, że każda znosi tylko po jednym. Dzieci tworzą pary – układają kurę, a obok niej jajko i sprawdzają, czy kur jest tyle samo co jajek – stwierdzają, że liczba kur jest równa liczbie jajek.

3. Zabawa Ile kur zniosło jajka?

Rodzice  odkrywają gniazdo z jajkami. Proszą dzieci, aby odgadły, ile kur zniosło jajka, jeśli wiadomo, że każda zniosła po jednym. Dzieci liczą jajka i układają pod nimi taką samą liczbę kur – stwierdzają, że liczba jajek jest równa liczbie kur.

• Zanim przejdziemy do kolejnych zadań matematycznych troszkę się poruszamy podczas  zabawy ruchowej rozwijającej szybką reakcję na sygnał – Kurczątka i jastrząb.

Zabawa polega na tym, że jesteście  – kurczątkami – poruszającymi się swobodnie po pokoju. Na hasło: Uwaga, jastrząb! jak najszybciej uciekacie na wyznaczone miejsce, gdzie jesteście  bezpieczni.

• Dobrze to teraz poćwiczymy sobie dodawanie i odejmowanie w zakresie 10, rozwiązując zadania tekstowe. Na pewno sobie z nimi poradzicie.

Proszę by rodzice przygotowali dzieciom liczmany (mogą nimi być np. kredki, klocki), cyfry i znaki. Następnie rodzice  mówią zadania, dzieci ilustrują je za pomocą liczmanów, układają działania i je odczytują. Na zakończenie udzielają odpowiedzi na zadane pytania.

• W koszyczku były 4 pisanki. Mama dołożyła jeszcze 6 pisanek. Ile jest teraz pisanek w koszyczku? Dzieci biorą 4 liczmany, kładą je przed sobą. Potem dokładają 6 liczmanów. Liczą wszystkie liczmany i układają działanie:

4 + 6 = 10

które głośno odczytują, a potem udzielają odpowiedzi na pytanie.

• Lenka miała 10 pisanek. 7 pisanek dała babci i dziadkowi. Ile pisanek jej zostało? Dzieci układają przed sobą 10 liczmanów. Potem odsuwają 7 liczmanów. Liczą pozostałe liczmany i układają działanie, głośno je odczytują, odpowiadają na pytanie.

10 – 7 = 3

• Na zakończenie ćwiczenia logorytmiczne, z wykorzystaniem wiersza K. Datkun-Czerniak  Kurka.

Dzieci łączą się w pary z rodzicami, następnie rytmizują wiersz i jednocześnie wykonują proste ruchy.

Dzieci:

Kurko, kurko,                 dwa razy uderzają w ręce partnera z pary,

to twoje podwórko?        wykonują obrót wokół własnej osi,

w lekkim skłonie, za ręką wskazującą  kierunek obrotu,

– To moje podwórko       wykonują obrót wokół własnej osi w przeciwnym kierunku,

i to moje piórko!              trzy razy klaszczą w dłonie partnera,

Jeśli chcesz –                   krzyżują ręce, przeciągają się,

to je bierz!

Jak chcesz dwa,

uderzają o uda, klaszczą w swoje dłonie, klaszczą w dłonie partnera

dam ci ja.                          jak wyżej.

• Mam jeszcze zadanie dla sześciolatków. Proszę abyście wykonali w książce Odkrywam siebie litery i liczby, ćwiczenia na st.74  i 75.

Na dziś to już wszystko.

Pozdrawiam Pani Magda:)