O instytucji

Misja Przedszkola

Gminne Przedszkole w Widzowie jest placówką publiczną. W przedszkolu wspierany jest rozwój dziecka, rozpoznaje się i zaspokaja jego potrzeby edukacyjne oraz umożliwia rozwój zainteresowań i talentów. U podstaw rozwoju placówki leżą wymagania państwa wobec przedszkoli określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017r. w sprawie podstawy programowej .

Wizja Przedszkola

Przedszkole przygotowuje dzieci do podjęcia nauki w szkole i rozwija ich kompetencje poznawcze . Dzieci zdobywają wiedzę głównie poprzez aktywne poszukiwanie i odkrywanie otaczającej je rzeczywistości. Praktycznych umiejętności nabywają w toku działania , są także zachęcane do twórczego rozwiązywania problemów. Przedszkole respektuje zasady zrównoważonego rozwoju w aspektach: przyrodniczym, społecznym, ekonomicznym i kulturowym. Dzieci uczone są troski o własne zdrowie, zachęca się je do aktywności ruchowej . Nasza placówka należy do sieci szkół i przedszkoli promujących zdrowie.

Podejmowane są także działania na rzecz kształtowania poczucia własnej wartości dziecka. Wprowadzane są podstawowe zasady funkcjonowania w grupach społecznych poprzez ustalenie praw i obowiązków oraz naukę ich respektowania . Dzieci uczą się współdziałania w grupie , co daje im możliwość docenienia wartości wspólnego dzieła i pracy zespołowej.

Przedszkole diagnozuje gotowość szkolną dzieci i w zależności od wyników badań prowadzi zajęcia wspomagające i korygujące rozwój dziecka, a także w razie potrzeby udziela pomocy psychologiczno – pedagogicznej

Placówka organizuje różne formy współpracy z rodziną, które cieszą się dużą popularnością. Dzieci i rodzice mają możliwość stałego kontaktu ze specjalistami – psychologiem, logopedą.

Kadra

Przedszkole zatrudnia wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, która systematycznie uzupełnia i podnosi swoje kwalifikacje oraz stopnie awansu zawodowego. Nauczyciele posiadają dodatkowe umiejętności z zakresu tańca, muzyki oraz wczesnego wspomagania dzieci . Prowadzą pracę wychowawczą, dydaktyczną i opiekuńczą. Troszczą się o prawidłowy rozwój psychofizyczny wychowanków, tworzą warunki wspierające rozwój dziecka, przygotowują do życia w rodzinie i w społeczeństwie. Wprowadzają dzieci w świat, w którym  uczą jak cieszyć się z sukcesu oraz w jaki sposób radzić sobie z trudnościami i porażkami. Stosowane metody pracy poza tradycyjnymi obejmują także zabawy badawcze i doświadczenia, metody oparte na teorii integracji sensorycznej, metody projektu, aktywizujące i te wymagające twórczego myślenia.

Wartości

Przedszkole prowadzi planowy proces wychowawczy oparty na najważniejszych wartościach – dzieci uczą się odróżniać dobro od za.Katalog wartości obejmuje także piękno, prawdę, miłość, przyjaźń, współdziałanie, szacunek, tolerancję, zdrowie, rodzinę, ojczyznę, środowisko naturalne.