Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminne Przedszkole w Widzowie

Propozycja zabaw 29.03.2021r

Utworzono dnia 29.03.2021

 

Dzień dobry kochane Starszaki!

Witam Was bardzo serdecznie i równie  serdecznie witam waszych Rodziców

 

Niestety od dziś nie możemy wspólnie bawić się i pracować w Naszym Przedszkolu. Dlatego też codziennie będę Wam przesyłać propozycje zabaw i zadań do wykonania w domu. Zatem  zapraszam do wspólnej zabawy i nauki.

 

W tym tygodniu proponuję zabawy i zadania o tematyce świątecznej

Temat tygodnia: Wielkanoc – tradycje i zwyczaje (29.03.2021r - 2.04.2021r.)

Temat dnia: Przygotowania do świąt (Poniedziałek 29.03.2021r.)

  • Na początek proponuję dwie zabaw, abyście się troszkę poruszali:

 

Pierwsza to zabawa  ruchowo-naśladowcza Przedświąteczne porządki.

Dzieci poruszają się po pokoju w rytm dowolnej muzyki. Podczas przerwy w muzyce naśladują czynności, o których mówi rodzic: odkurzamy dywan, wycieramy kurze, podlewamy kwiaty, myjemy okna.

 

Druga to zabawa orientacyjno-porządkowa Jak pisanki.

Dzieci biegają po pokoju w różnych kierunkach; na klaśnięcie w dłonie przez rodziców  kładą się na dywanie i swoim ciałem próbują przybrać kształt pisanki. Dwa klaśnięcia w dłonie przez rodziców są sygnałem do ponownego ruchu.

 

  • Następnie spróbujcie odgadnąć zagadki  związane z Wielkanocą.

Proszę, aby rodzice przeczytali dzieciom poniższe zagadki.

 

Tyle w koszyczku
leży pisanek!
A pośród nich
słodki...(baranek)


Na wielkanocnym stole
to ona króluje.
Polana słodkim lukrem
i gościom smakuje. (baba wielkanocna)

 

W wielkanocnym koszyczku
leżeć będą sobie.
Zanim je tam włożę,
ślicznie je ozdobię. (pisanki)

 

Choć już Święta blisko
wiatr na dworze dmucha.
Na talerzu, w domu
kiełkuje (rzeżucha)

 

  • Teraz posłuchajcie ciekawostek na temat różnych zwyczajów, obrzędów związanych z Wielkanocą, które przeczytają wam rodzice.

 

WIELKANOC nazywana jest Świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Chrześcijanie obchodzą ją na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa, który pokonał śmierć i powrócił do żyjących. 82 Wierzą, że ofiarował on swoje życie, żeby odkupić ludzkie winy.

Typowym zwierzęciem ofiarnym przez wiele tysięcy lat był BARANEK. Po zmartwychwstaniu Chrystusa to miłe zwierzę zostało symbolem Jego ofiary.

W czasach, kiedy nie wiedziano jeszcze, że żywność można zamrażać, co roku na wiosnę biedniejszym ludziom brakowało jedzenia. Plonów jeszcze nie było, a zapasów, które zgromadzono jesienią, często wiosną już brakowało. Całe szczęście, że KURY niosły jajka! Pozwalało to jakoś przetrwać nieprzyjemny okres. Z czasem zaczęto jaja święcić, traktować jako symbol rodzącego się życia.

 Już od początku Wielkiego Postu gospodynie malowały i wyklejały pisanki oraz kraszanki – niezbędny element świąt Wielkanocy. JAJKA zdobiono, spożywano. Miały one wielkie znaczenie – jajko z wielkanocnego stołu pastuch wynosił na pole, kiedy po raz pierwszy wypędzał bydło po zimie. Skorupki ze świątecznych jajek gospodyni wynosiła na pole i tam zakopywała. W Polsce wschodniej był zwyczaj przerzucania jaja nad dachem domu – na szczęście (pierwszej niedzieli po Wielkanocy, po zachodzie słońca).

ZAJĄCE rozmnażają się często i mają sporo potomstwa, dlatego były uważane za symbol płodności, dostatku. Około XIX wieku zaczęto łączyć to zwierzę z Wielkanocą. Wierzono, że to zając przynosi świąteczne jajka. W Polsce symbol zająca zaakceptowano dopiero w XX wieku. Dzisiaj uważa się, że przynosi on dzieciom prezenty.

Radosnym symbolem zbliżających się świąt Wielkiej Nocy jest Niedziela Palmowa. Tego dnia w kościołach święcone są palmy, na pamiątkę liści palmowych, którymi witano Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy. Stary zwyczaj każe zachować palmę w domu. W czasie burzy palmy miały strzec domu przed piorunami. Poświęcone witki wierzbowe zostawiano dawniej w polu, żeby zapewniały dobry plon i chroniły przed szkodnikami i suszą.

Symbolem świąt Wielkiej Nocy są pisanki, które święci się w Wielką Sobotę. Malowanie jajek to tradycja sięgająca starożytności. Wykorzystywanie zdobionych jajek w obrzędach znane było nawet w starożytnym Egipcie. Jaja miały też duże znaczenie w symbolice pogańskiej. Uważano je za znak odradzającego się życia.

W Polsce jaja zaczęto wkładać do koszyczka ze święconką dopiero w XII wieku. Do farbowania jaj używano niegdyś łupin cebuli, liści szpinaku lub kory drzew. Na Opolszczyźnie wydrapywano wzory na uprzednio ufarbowanej skorupce, na Kurpiach oklejano skorupkę sitowiem.

W święconce, którą niesie się do kościoła w Wielką Sobotę, oprócz jajek powinny znaleźć się też: baranek (symbolizuje Chrystusa, który ocali tych, co w niego wierzą), chleb (symbol ciała Chrystusa), kiełbasa (wróży pomyślność przez cały rok), sól (chroni od zepsucia), chrzan (wywołuje łzy i ma przypominać o Męce Pańskiej).

Wielką Niedzielę rozpoczyna msza rezurekcyjna, która kończy okres Wielkiego Postu. Dawniej w Polsce, kiedy postu ściśle przestrzegano, w domach bogatych ludzi śniadanie wielkanocne zmieniało się w ucztę, która ciągnęła się cały dzień.

Drugim dniem świąt jest lany poniedziałek. Nie wiadomo dokładnie, skąd wziął się zwyczaj zwany dyngusem. Wierzono jednak, że oblana osoba będzie miała szczęście, a oblana dziewczyna wyjdzie za mąż. W niektórych rejonach Polski jest zwyczaj smagania się tego dnia witkami wierzby. W innych – kawalerowie tego dnia obnoszą po wsi koguta. To stary zwyczaj, sięgający czasów pogańskich. Wierzono, że kogut, którego pianie miało płoszyć złe duchy,

 

 

  • Kolejno proponuję Zagadki dotykowe – Co ukryłem/łam w pudełku?

Rodzice wyjmują z pudełka przedmioty związane z Wielkanocą. Dzieci z zasłoniętymi oczami odgadują, co otrzymują do ręki, np. koszyczek, baranka, zajączka, jajko, bazie, borowinkę, serwetkę.

                                                          

  • Na koniec proszę abyście wykonali Kartkę świąteczną, która ozdobi świąteczny stół w waszych domach. Do jej wykonania potrzebne będą :karta19, pomarańczowy karton, nożyczki, klej. Opis sposobu jej wykonania znajduje się na odwrocie katy 19.

 

 

  • Teraz mam zadanie tylko dla sześciolatków. Kochani proszę abyście wykonali w książce Odkrywam siebie litery i liczby ćwiczenia na st.70 i 71.

 

 

 

Pozdrawiam i życzę dużo zdrówka!

Pani Madzia:)

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny