Gminne Przedszkole w Widzowie

Program wojewódzki

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

EDYCJA 2016/2017 r.

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś. Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. uprawianie ogródków, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, konkursów plastycznych oraz przedstawień dla rodziców i wiele innych ekologicznych działań.

Do tej pory w akcji wzięło już udział  2,5 miliona dzieci. Tylko w zeszłym roku w programie uczestniczyło aż 500 000 dzieci z 6000 przedszkoli w całej Polsce.

W roku 2016/2017 w przedszkolach odbywa się IX edycja programu. Akcja rozpoczęła się 22.X.2016 r. wyjątkowym Dniem Przyjaciół Natury. Zapraszamy do niej wszystkie przedszkola w Polsce. Wszystkie przedszkola, które zgłoszą się do programu otrzymają wyjątkowe materiały i upominki edukacyjne: książki dla nauczycieli, książeczki i upominki dla dzieci, płyty CD z bajkami, piosenkami i dodatkowymi materiałami oraz Certyfikat, potwierdzający tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.  Program przygotowany jest tak, by wpisywać się w działania przedszkoli.

Bohaterem wszystkich materiałów programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić. Dzięki specjalnie nagranym bajkom, najmłodsi mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody, dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku i ekologicznych zachowań: jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub soku.

........................................................................................................................................................................................

"KLUB ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA" - V EDYCJA PROGRAMU " ŻYWIENIE NA WAGĘ ZDROWIA"

1. Opis problemu

Działania edukacyjne "Klub zdrowego przedszkolaka" przeprowadzane w placówkach przedszkolnych woj. śląskiego w ramach realizacji V edycji programu "Żywienie na wagę zdrowia'"

W związku z tym, że najmłodsi są najbardziej chłonni wiedzy, ale przede wszystkim skłonni do wypracowania nawyków zdrowego stylu życia, które niewątpliwie zaowocują w ich przyszłości, kierujemy działania do przedszkolaków pt."Klub zdrowego przedszkolaka", którem mają na celu uświadomienie najmłodszemu pokoleniu jak ważne jest zdrowie oraz przyczynianie się do ukształtowania w nim nawyków zdrowego stylu życia.

Zajęcia dla dzieci prowadzone będą przez nauczycieli przedszkolnych i będą poruszały zagadnienia tj.:

- prawidłowe odżywianie

- aktywność fizyczna

- higiena rąk / profilaktyka chorób zakaźnych

- promieniowanie słoneczne

- rodzaje dymów oraz ich unikanie ( szczególnie papierosowego)

2. Grupa docelowa:

- nauczyciele przedszkolni

- dzieci przedszkolne

- rodzice i opiekunowie dzieci

3. Cele działań:

główny: promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci przedszkolnych i ich rodziców

szczegółowe:

- zwrócenie szczególnej uwagi na walory odżywcze i zdrowotne owoców, warzyw oraz mleka, szczególnie ważnego w diecie dzieci

- podkreślenie właściwości zdrowotnych codziennego picia odpowiedniej ilości wody

- zachęcenie dzieci do codziennej aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania

- budowanie i wyrabianie wśród dzieci potrzeby i nawyków dbania o higienę rąk

- nauczenie dzieci prawidłowego  mycia rąk

- zapoznanie dzieci z tematem bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych

- rozróżnianie dymów, ich źródeł oraz właściwości niekorzystnych dla zdrowia

4. Ramy czasowe interwencji: 13 październik 2016r. - 30 czerwiec 2017r.

Październik 2019