15.04.2021 r.

Utworzono dnia 15.04.2021

Dzień dobry kochani:)

Temat dnia: Kiedy jest dzień, kiedy noc?(Czwartek 15.04.2021 r.)

•  Na początek nauka rymowanki, interpretacja ruchowa rymowanki zgodnie z tekstem.

Kosmonauta idzie dróżką,

przytupuje jedną nóżką,

klaszcze w ręce raz i dwa,

podskakuje: hopsa, sa.

Już w rakiecie prosto siada,

kiwa głową na sąsiada,

ster rakiety w ruch już wprawia,

choć to wcale nie zabawa,

i rakieta się unosi,

bo ją o to ładnie prosi.

• Zabawa ruchowo-naśladowcza „Na dywanie siedzi Ufuś”.

W zabawie może wziąć udział rodzeństwo lub  inne dzieci w domu.

Dzieci siedzą w kole. W środku znajduje się wybrane dziecko – Ufuś. Dzieci powtarzają rymowankę:

Ufuś siedzi na dywanie. Co pokaże, niech się stanie.

Ufuś pokazuje dowolne czynności, a dzieci naśladują jego ruchy. Następnie wybiera dziecko, które wciela się w rolę Ufusia (można zrobić śmieszną opaskę dla Ufusia).

• Słuchanie wiersza - Halo tu mówi Ziemia.

Zapoznanie z wierszem. Uświadamianie dziecku, że Ziemia jest kulą składającą się z dwóch półkul, że kręci się wokół własnej osi i krąży wokół Słońca, a na pełny obrót potrzebuje całego roku.

Dzień dobry, dzieci! Jestem Ziemia,                         – Dobranoc! – wołam.

wielka, okrągła jak balonik.                                       – Dzień dobry! – wołam,

Z tej strony – Słońce mnie opromienia,                    to znaczy zrobiłam obrót dokoła.

a z tamtej – nocy cień przesłonił.                             A oprócz tego wciąż, bez końca,

Gdy jedna strona jest oświetlona,                             muszę się kręcić wokół Słońca.

to zaciemniona jest druga strona.                              Nigdyście jeszcze nie widzieli

Wy zajadacie pierwsze śniadanie,                             takiej olbrzymiej karuzeli!

a spać się kładą Amerykanie.                                    Bo trzeba mi całego roku,

Właśnie!                                                                     ażeby Słońce obiec wokół.

Bo ja się kręcę w krąg, jak bardzo duży bąk.

• Zapoznanie z wyglądem i zastosowaniem globusa, wprawianie go w ruch (ukazanie wirowego ruchu Ziemi).

• Zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem globusa oraz lampki stojącej (jako Słońca)

– Jak powstają : dzień i noc ?

Potrzebne będą: globus, lampka stojąca.

Wyjaśnianie, że Ziemia kręci się wokół własnej osi. Na ten obrót potrzebuje 24 godzin. Dzień jest po tej stronie Ziemi, która jest zwrócona do Słońca – widać je na niebie, jeśli nie ma chmur (demonstracja przez oświetlenie globusa z jednej strony). Noc jest po tej stronie Ziemi, która jest odwrócona od Słońca. Jeśli nie ma na niebie chmur, widzimy wtedy Księżyc, który odbija światło słoneczne, i gwiazdy. Wirowy ruch Ziemi powoduje zmianę oświetlenia Ziemi przez Słońce, dlatego po dniu następuje noc.

Zachęcam do obejrzenia filmików:

Dlaczego? po co? jak?:  https://www.youtube.com/watch?v=bTtmhLvIQdo

Dzień noc, pory roku:  https://www.youtube.com/watch?v=ekY5oZDdQ4k

• Oglądanie Księżyca w różnych fazach .

Księżyc to jedyny naturalny satelita Ziemi. Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Obiega on Ziemię w ciągu 27 dni. Księżyc to jedyne ciało słoneczne, na którym lądowali ludzie. Łącznie stanęło na nim 12 osób (sześć lądowań w latach 1969–1972). Z Ziemi przez cały czas jest widoczna tylko jedna jego strona (drugą sfotografowano). Słońce oświetla zawsze (poza zaćmieniami) tylko połowę powierzchni Księżyca. Jego fazy są wynikiem oglądania tej połowy pod różnymi kątami, spowodowanymi różnymi położeniami Słońca, Ziemi i Księżyca względem siebie. Kiedy Księżyc jest w pełni, znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. W nowiu położenie Księżyca na sferze niebieskiej jest bliskie położeniu Słońca.

Link do filmiku o fazach księżyca: https://www.youtube.com/watch?v=K_KqWr4oHmA

• Zabawa ruchowa „Na Ziemi”.

• Praca plastyczna – „Nasze słoneczko”.

Potrzebne będą: żółty papier, koło wydarte z papieru, klej.

Wydzieranie z żółtego papieru pasków różnej długości (promieni).

Przyklejanie ich na środku kartki wokół wydartego koła.

• Proszę zróbcie jeszcze w Kartach pracy cz.3, st.74,75,76

Do jutra