Propozycja zajęć grupy młodszej 30.03.2020

Utworzono dnia 30.03.2020

Witam dzieci i rodziców grupy młodszej.

Dzisiaj chciałam Wam pokazać ptaki powracające wiosną do Polski.

Proszę o wysłuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej - Ptasia rodzina.

W dalekiej Afryce spotkała się na naradzie trójka przyjaciół. Pierwszy odezwał się skowronek.

- Kochani! Pewnie już niedługo zacznie się w Polsce wiosna. A kto ma ją witać swoim śpiewem, jeśli nie ja? Mówię wam, czas wracać. Nie ma na co czekać. Szkoda każdego dnia!

- A ty jak zwykle - odezwał się bocian. - Tylko praca ci w głowie...Może masz rację, przyjacielu, ale gdy sobie pomyślę, ile tam będę miał roboty... Najpierw gniazdo muszę wyremontować, potem wysiadywać jajka, a jeszcze później wykarmić pisklęta, nauczyć je latać... Poczekajmy parę dni. Odpocznijmy. Nabierzmy sił... Rozejrzyj się i zobacz, jak tu przyjemnie. Co prawda trochę gorąco, ale pośpiech naprawdę nie jest wskazany.

- Masz rację, bocianie! - przytaknęła jaskółka. - Ciężka praca nas czeka. Nie jest łatwo wychować dzieci. Co innego taka kukułka - podrzuca innym jajka. Po prostu wstyd, jak można tak postępować... Leń z niej, tyle powiem! Ja na przykład zamierzam wychować swoje dzieci najlepiej jak potrafię, żeby stanowiły wzór do naśladowania!

Nagle przyfrunęła pani czajka, niosąc coś w dziobie.

- Witajcie, przyjaciele. Ale się zmęczyłam. Zobaczcie, co znalazłam w swoim ogródku! List od wróbelka z Polski! Bocianie, może ty przeczytaj go na głos, bo ja już nie mam siły. Tak się spieszyłam do was!

Bocian wyprostował się na swoich długich, czerwonych nogach i z wielką uwagą przeczytał list od początku do końca.

-Ojej! - zawołał zdenerwowany. - Czekają na nas! Nie ma czasu do stracenia! Musimy lecieć! Natychmiast! Gdzie moje walizki?

- Co tam walizki! Trzeba czym prędzej witać wiosnę! - zawołał skowronek. - Co to będzie? Co to będzie?

- Wiosna tuż-tuż, a my jeszcze w Afryce! - lamentowała przerażona jaskółka.

Ptaki bez zastanowienia spakowały cały dobytek i wyruszyły w daleką drogę do Polski. Nawet nie miały czasu się zastanowić, co je tam czeka.

Poproście rodziców, aby pokazali Wam ptaki z opowiadania:

1. bocian

2. jaskółka

3. skowronek

Znajdziecie je w dostępnych książkach, gazetach lub w internecie.

W czasie pobytu na świeżym powietrzu otwórzcie szeroko oczy i uszy, może zobaczycie lub usłyszycie poznane ptaszki.

Proszę abyście wykonali sylwetkę ptaka. Poproście rodziców o wydrukowanie wybranego ptaka ze strony: Kolorowanki do druku - Wiosenne ptaki.

Sylwetkę ptaka możecie wypełnić pociętą na kawałki kolorową włóczką lub bibułką.

Zabawa ruchowa - Ptaki

na hasło:  1. bocian - stoimy na jdnej nodze

2. jaskółka - biegamy z rozłożonymi ramionami

3. skowronek - przykucamy

Możecie wykorzystać propozycję rebusów, łamigłówek ze strony: dla-dzieci.com.pl

Polecam dla rodziców zabawę z dziećmi - Ciepło - zimno.

Chowamy przedmiot w pokoju np. misia. Zadaniem dziecka jest odnalezienie zabawki. Wskazówkami będą słowa rodzica:

*zimno - jeżeli przedmiot jest daleko od dziecka

*ciepło, cieplej, gorąco - gdy dziecko jest blisko zabawki.

Życzę miłej zabawy :)

Marzanna Czajka